Short Film Program (2020)

Broadcasting only on 24TV.

 

ОФИЦИЈАЛНА СЕЛЕКЦИЈА НА МАКЕДОНСКИ КУСИ ФИЛМОВИ 2020 |
| OFFICIAL MACEDONIAN SHORT FILM COMPETITION 2020

  Date: 19.10.2020 | Time: 21:00

1. „Роденденски подарок“ на Коста Марковски, Дејан Јованов / 9:46мин.
Birthday present by Kosta Markovski, Dejan Jovanov / 9:46min.

2. „Земјоделски блуз“ на Ибер Деари / 15мин.
Farmer’s Blues by Iber Deari / 15min.

3. „Пепел“ на Ѓорѓи Лазов / 18:13мин.
Ashes by Gjorgji Lazov / 18:13min.

4. „Ќе го повикам татко ти“ на Леон Ристов / 12мин.
I am calling your father by Leon Ristov / 12min.

5. „Новиот почеток“ на Тања Симоновска / 18мин.
New beginning by Tanja Simonovska / 18min.

6. „Патот на локумот“ на Роберт Јанкуловски, Елизабета Конеска / 37мин.
The Road of Turkish Delight by Robert Jankulovski and Elizabeta Koneska / 37min.

7. „Ренесансен ембрион“ на Милан Јакшиќ / 20мин.
The Rennaisance Embryo by Milan Jaksic / 20min.

8. „Малина“ на Анастасија Лазарова Пилинг / 12:54мин.
Raspberry by Anastasia Lazarova Pilling / 12:54min.

9. „Гробарот“ на Арсим Фазлија / 19:28мин.
Gravedigger by Arsim Fazlija / 19:28min.

10. „Идентитет“ на Ерман Мемеди / 24:18мин.
Identity by Erman Memedi / 24:18min.

11. „Вера“ на Верица Недеска / 17:38мин.
Vera by Verica Nedeska / 17:38min.

12. „Сонот за крвта и душата“ на Игор Алексов / 21мин.
The Dream of the Blood and Soul by Igor Aleksov / 21min.

13. „Без љубов“ на Дина Дума / 11мин.
Without Love by Dina Duma / 11min.

 

ОФИЦИЈАЛНА ИНТЕРНАЦИОНАЛНА СЕЛЕКЦИЈА НА КУСИ ФИЛМОВИ 2020 |
OFFICIAL INTERNATIONAL SHORT FILM COMPETITION 2020

  Date: 19-23.10.2020 | Time: 22:30

1. Life Between the Exit Signs by Nicolas Pindeus / AUSTRIA / 18min
Живот помеѓу знаци за излез на Николас Пиндеус / 18мин.

2. One Sunny Day by Nikolay Kouleshov / ISRAEL / 4:40min.
Еден сончев ден на Николај Кулешов / ИЗРАЕЛ / 4:40мин.

3. Boys don’t cry by Bobbie Faren Muller / DENMARK / 10min.
Момците не плачат на Бобу Милер / ДАНСКА / 10мин.

4. The Load by Giulia Giapponesi / ITALY /15min.
Терет на Џулија Џапонези / ИТАЛИЈА / 15мин.

5. SHHHH by Jonathan Mordechay / ISRAEL / 12.28min.
Шшш на Џонатан Мордечеј / ИЗРАЕЛ / 12:28мин.

6. The Tail by Yigit Heprsev / TURKEY / 10min
Опашка на Јигит Хепрсев / ТУРЦИЈА / 10мин.

7. Among humans by Caren Wuhrer / GERMANY / 7:26min
Помеѓу луѓето на Карен Вирер / ГЕРМАНИЈА / 7:26мин.

8. Rouge by Kostis Theodosopoulos / GREECE / 18min.
Руменило на Костис Теодосопулос / ГРЦИЈА / 18мин.

9. Sycamore by Mehmet Tigli / TURKEY / 14:50min.
Сикамор на Мехмет Тигли / ТУРЦИЈА / 14:50мин.

10. Do You Go Out? by Ines Jokosh / CROATIA / 29:38min.
Излегуваш ли надвор? на Инес Јокош / ХРВАТСКА / 29:38мин.

11. Talent by Oleg Ageychev / RUSSIA / 10min.
Талент на Олег Агејчев / РУСИЈА / 10мин.

12. A suitable role by Maurice Cheng / FRANCE / 18:47min
Соодветна улога на Маурис Ченг / ФРАНЦИЈА / 18:47мин.

13. Il Vestito / The suit by Maurizio Ravallese / ITALY / 15min.
Костум на Маурицио Равалезе / ИТАЛИЈА / 15мин.

14. The Family Gold by Emanuele Pisano / ITALY / 15min.
Семејно злато на Емануел Писано / ИТАЛИЈА / 15мин.

15. Destiny by Bonifacio Angius / ITALY / 15min.
Судбина на Бонифачио Ангиус / ИТАЛИЈА / 15мин.

16. Pizza boy by Gianluca Zonta / ITALY /15min.
Доставувач на пици на Џанлука Зонта / ИТАЛИЈА /15мин.

17. Consolation by Lina Asadullina / ITALY / 20:43min
Утеха на Лина Асадулина / ИТАЛИЈА / 20:43мин.

18. Degar Disi by Faezeh Nikoozad / GERMANY / 9:15min.
Дегар Дизи на Фазех Никозад / ГЕРМАНИЈА / 9:15мин.

19. The Party by Pusan Gupta / INDIA / 15:27min.
Забава на Пусан Гупта / ИНДИЈА / 15:27мин.

20. Soul Veil by Alaa Al Sehnawi / SYRIA / 23:24min.
Превез на душа на Ала Ал Сехнави / СИРИЈА / 23:24мин.

21. Gas station by Olga Torrico / ITALY / 10min.
Бензиска пумпа на Олга Торико / ИТАЛИЈА / 10мин.

22. Sticker by Gjorgji Unkovski / NORTH MACEDONIA / 18min.
Налепница на Ѓорѓи Унковски / Северна Македонија / 18мин.

23. Handmade by Mina Cvetinovic Pavkov / SERBIA / 6:09min.
Рачно направено на Мина Цветиновиќ Павков / СРБИЈА / 6:09мин.

24. Lost rabbit by Bertrand Lissoir / BELGIUM / 21:59min.
Изгубениот зајак на Бертранд Лисоар / БЕЛГИЈА / 21:59мин.

25. Two figures at the river by Lukas Grevis / BIH / 20min.
Две фигури на реката на Лукас Гревис / БиХ / 20мин.

26. Wings of the spirit by Albert Meisi / Austria / 29:02min.
Крилата на духот на Алберт Меиси / АВСТРИЈА / 29:02мин.

27. Stainless by Mehmet Oguz Yildirim / TURKEY / 13:34min.
Челик на Мехмет Огуз Јилдирим / ТУРЦИЈА / 13:34мин.

28. Pink ID by Tolunay Tekmek / TURKEY / 17:51min.
Розова лична карта на Толунај Текмек / ТУРЦИЈА / 17:51мин.

29. Sinhronization by Anna Kasinska / POLAND / 19:54min.
Синхронизација на Ана Казинска / ПОЛСКА / 19:54мин.

30. Five by Peter Kaboth / GERMANY / 6:55min.
Пет на Питер Кабот / ГЕРМАНИЈА / 6:55мин.

31. Mare Nostrum by Dimitris Anagnostou / GREECE / 25min
Медитеранско море на Димитрис Анагносту / ГРЦИЈА / 25мин.

32. The Silence of The River by Francesca Canepa / PERU / 14min.
Тишината на реката на Франческа Канепа / ПЕРУ / 14мин.

33. Magnum Opus by Myriam Khammassi / TUNISIA / 12:48min.
Врвно творештво (Ремекдело) на Мирјам Камаси / ТУНИС / 12:48мин.

34. The School bus by Ramazan Kilic / TURKEY / 14:01 min.
Училишниот автобус на Рамазан Килис / ТУРЦИЈА / 14:01мин.